جاذبه های گردشگری خوزستان

  جاذبه های گردشگری استان خوزستان:

  استان خوزستان در جنوب غربی کشورمان ایران و در سواحل زیبای خلیج فارس واقع شده است که مرکز آن شهر زیبای اهواز میباشد .خوزستان محور نفت و گاز در ایران به شمار می آید که ثروتمند ترین شهر و عامل اصلی صادرات و درآمد کشور است.این استان دارای فرهنگ بسیار متنوع و چند گانه میباشد.جمعی از مردمان بختیار، عرب، لر و پارسی در آن سکونت دارند.خوزستان در 8 سال دفاع مقدس آسیب های فراوانی را تجربه کرد اما باز هم به همت مردم غیورش سر پا شد.این استان مهد تمدن و تاریخ کهن است که آثار باستانی زیادی را در دل خود جای داده است همچنین بخش زیادی از تمدن ایلامی ها در اینجا قرار گرفته استقصد  داریم در این مقاله شما را با جاذبه های گردشگری این استان زیبا بیشتر آشنا کنیم.                                               

   

   

   پل معلق در اهواز یا پل سفید:

  اولین پل معلق ایران پل سفید در اهواز است.که قسمت اهواز قدیم و اهواز جدید را بهم پیوند میدهد.در میان پل های معلق فولادی دنیا در جایگاه چهارم ایستاده است.این پل توسط مهندسین آلمانی در سال 1315 روی کارون ساخته شد که دو قوس بتونی 12 و 20 متری دارد و روی پایه بتونی در مرکز اهوار قرار گرفته است.طول کل آن 501.2 متر طول است و 9.8 متر عرض دارد. این پل که به پل سفید معروف است دومین پل اهواز و نماد این میباشد.

   

   زیگورات چغازنبیل:

  زیگورات پله پله ای عظیم در ایلام باستان و در خوزستان کنونی واقع شده است.که توسط پادشاه ایلامی به عنوان مرکز مذهبی تاسیس شد.چغازنبیل بزرگترین زیگورات در خارج از بین النهرین میباشد که بنای هرمی شکل و پلکانی آن بخوبی حفظ شده است.این بنا نمایانگر فرهنگ، اعتقاد و سنت های آئینی قدیمی ترین مردم بومی ایرانیان در زمان ایلامی ها را به نمایش میگذارد. طرح اصلی زیگورات دارای 105.2 متر در هر طرف و حدود 53 متر ارتفاع در 5 سطح طراحی شده است.تعدادی از آجر های پخته شده دیوارها دارای دست نوشته به خط میخی بوده که نام خدایان ایلامی و اکدی در آن ها آمده است.                               

   

   

   آسیاب های شوش:

  این جاذبه معروف در شهر شوشتر نزدیکی استان خوزستان واقع شده است.که در سال 2009 در فهرست یونسکو به ثبت رسید همچنین به عنوان دهمین مکان میراث فرهنگی ایران در فهرست سازمان ملل قرار گرفت.این سازه چنان هماهنگی با هم داشت که از آن به عنوان پیچیده ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی نام برده اند.قدمت این سازه به عهد ساسانی میرسد که طی زمان و دوره های مختلف کامل تر شده و بخش هایی به آن نیز اضافه کرده اند.بر اساس اسناد و مدارک در عصر قاجار نیز مرمت شده است.                                    

   

   

   مقبره دانیال نبی:

  مقبره پیامبر مقدس دانیال نبی در جنوب غربی ایران و در خوزستان قرار گرفته است.که روزانه زائران بسیاری از جمله داخلی و خارجی را به سمت خود میکشاند.معماری این مقبره مخروطی شکل میباشد که از گچ سفید اندود شده است.آرامگاه شامل دو حیاط بزرگ ، که هر کدام توسط اتاق های مجاور آن و ایوان ها احاطه شده است.         

   

   

   قلعه شوش:

  شهر باستانی شوش یکی از قدیمی ترین شهر ها و پایتخت چندین هزار ساله در دوران ایلامی در خوزستان و ایران میباشد.قلعه شوش به قلعه آکروپل نیز معروف است که در تپه ای بلند در شوش در دوران قاجار برای تحقیقات و اکتشافات محققان فرانسوی بنا شد.این بنا به شکل ذوزنقه و همانند قلعه های قرون وسطی طراحی و از خشت های باستانی و بقایای آجرهای دوره های مختلف ساخته شده است.                                                                 

   

   

   محوطه باستانی اشکفت سلمان:

  این غار آخرین عبادتگاه در زمان هخامنشیان بوده است که در نزدیکی شهر ایذه قرار دارد و دارای ارزش تاریخی زیادی میباشد.در طرفی ازین محوطه سنگ نوشته ای از زمان ایلامیان به چشم میخورد که به خط میخی مزین شده است و با توجه به اسناد به دست آمده بزرگترین خط نوشته مربوط به این غار است.2 نقش برجسته بر دیواره غار و 2 نقش برجسته دورن غار از دیگر آثار ماندگار زمان ایلامیان در این محوطه میباشد.

   

   

   روستا مال آقا:

  این روستا از زیباترین مناطق طبیعی استان خوزستان در منطقه ای بکر و دست نخورده و در دل رشته کوه های زاگرس و مجاورت رودخانه ای خروشان واقع شده وبه تعبیری بهشتی در میان آتش گرم خوزستان است. حال اگر مسیر رودخانه را بر عکس حرکت کنیم به تنگه ای بکر و زیبا به نام تنگه تهی میرسیم که ما را به آبشاری بسیار زیبا میرساند. فاصله روستا تا قلعه تل 6 کیلومتر و تا باغ ملک 35 کیلومتر محاسبه شده است. لازم به ذکر است بافت روستا بیشتر قدمتی تاریخی دارد.                                       

   

   

   پل ساسانی:

  پل قدیمی ساسانی واقع در شهر ذزفول است که قسمت غربی و شرقی دزفول را بهم مرتبط کرده است با قدمت 1800 ساله یکی از با ارزش ترین بناهای تاریخی استان خوزستان میباشد. این پل پس از شکست رومیان در برابر ساسانیان توسط سربازان اسیر آنها ساخته شد.و به همین دلیل به پل رومی نیز شهرت دارد. پل ساسانی  در زمان خود، جندی شاپور را به بن النهرین متصل میکرد.این پل یکی از قدیمی ترین پل های خشتی در جهان است که از سال 2010 منع تردد وسایل موتوری برای آن اعمال شد.     

   

   

   

                                           

             

   

   


  خرید بلیط هواپیما

  بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


  جستجوی جدید
  ×

  راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

  English العربی

  1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

  2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

  3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

  4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

  1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

  2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

  3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

  4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

  1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

  2. Select the :

  3. In the next step, in the top right corner, click on :

  4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.