انواع پرواز های هواپیمایی کشور

  پرواز چارتر


  واژه چارتر (Charter) در لغت به معنی اجاره هواپیما و یا صندلی و در بعضی موارد اجاره کامل هتل و یا بخشی از اتاقهای آن است. پرواز چارتر به پروازی گفته میشود که در آن کلیه یا تعدادی از صندلیها یک هواپیما توسط آژانسهای مسافرتی اجاره گردد. در این موارد به شرکت هواپیمایی اجاره دهنده، چارتر دهنده و به آژانس اجاره کننده چارتر کننده اطلاق میشود. این نوع پرواز، بیشتر در مسیرهای پر تردد مثل تهران – مشهد، تهران - کیش و ... کاربرد دارد و ممکن است برای یک مقطع بسیار کوتاه زمانی و ایام خاص مثل ایام نوروز و یا برای مقاطع طولانی تر مثل تابستان یا حتی کل سال برنامه ریزی شده باشند.

  ظرفیت صندلی های پرواز چارتری، هم در تورهای گردشگری استفاده میگردد و هم مستقلاً به فروش میرسد. از آنجا که اگر صندلی های این پرواز پر نشود هزینه آن بر عهده آژانس هواپیمایی اجاره کننده (چارتر کننده) آن پرواز است، چنانچه صندلیهای آن خالی بماند، قیمت بلیط آن ارزان تر میشود تا زودتر به فروش برسند. بر این اساس مهمترین مزیت در خرید بلیت هواپیمای چارترشده برای تورهای مسافرتی برای مسافران عمومی٬ قیمت ارزان آنها نسبت به قیمت واقعیشان در زمانهای مشخص شده است؛ بنابراین برای یک مسافر٬ خرید بلیط چارتر٬ مخصوصا در زمانهایی که مسافرت عمومی در پایین ترین حد خود قرار دارند٬ فرصتی مغتنم است اما در سایر زمانها ممکن است حتی بلیت چارتر شده با قیمت بیشتری به دست شما برسد.

  مسئولیت حمل ونقل داخلی و بین المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا و مسئولیت بروز مشکلاتی مانند تاخیر در پرواز، گم شدن بار مسافر٬ لغو پرواز٬ بروز حوادث غیر مترقبه برای مسافرین و هواپیما و... در پروازهای چارتری به عهده شرکت هواپیمایی بوده و چارتر کننده پاسخگو نخواهد بود. بلیط های چارتری در بیشتر موارد غیرقابل استرداد، کنسلی و تغییر در روز و ساعت هستند.

   

  پرواز سیستمی


  پرواز سیستمی یا پرواز برنامه ای، همان پروازهای منظمی هستند که شرکت های هواپیمایی در برنامه های خود دارند. این پروازها، برنامه و ساعت تعیین شده ای دارند و معمولاً برای دوره های طولانی مدت انجام میشوند. اکثر پروازهای خطوط هوایی مهم ایران، از جمله ماهان و ایران ایر، به صورت برنامه ای به فروش میرسند. نرخ بلیط های پروازهای سیستمی نسبت به بلیت های پروازهای چارتر، ثابت تر است و هزینه ی ناشی از پر نشدن صندلی های پروازهای سیستمی و باقی ماندن صندلی های خالی، برگردن شرکت هواپیمایی برگزار کننده ی این پرواز است. همچنین معمولا قیمت بلیت های سیستمی برای کودکان (2 الی 12 سال) با تخفیف 50 درصدی همراه است.

  بلیط های پروازهای سیستمی، هم توسط آژانسهای مسافرتی و هم توسط خطوط و شرکت های هواپیمایی در اختیار مسافران قرار می گیرند و برخلاف بلیط های پروازهای چارتری، بلیط های پرواز سیستمی مطابق با قوانین کنسلی سازمان هواپیمایی کشوری قابل استرداد با کسر جریمه یا تغییر روز و ساعت پرواز هستند. میزان جریمه این بلیتها ارتباط بسیار نزدیکی با زمان اعلام کنسلی از سوی مسافر و همچنین کلاس پروازی آن دارد، به صورتی که هرچه به تاریخ و ساعت پرواز نزدیکتر باشد، بر آن افزوده خواهد شد.


  خرید بلیط هواپیما

  بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


  جستجوی جدید
  ×

  راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

  English العربی

  1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

  2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

  3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

  4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

  1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

  2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

  3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

  4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

  1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

  2. Select the :

  3. In the next step, in the top right corner, click on :

  4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.